Κυριακή, Μαρτίου 18, 2012

Οι φοιτητές προτιμούν την ψηφιακή ανάγνωση [έρευνα]

Σύμφωνα με τα ευρήματα μιας πρόσφατης έρευνας, η πλειοψηφία των φοιτητών που πηγαίνουν σε κολέγια της Αμερικής προτιμούν να διαβάζουν βιβλία σε ψηφιακή παρά σε έντυπη μορφή, είτε πρόκειται για πανεπιστημιακά συγγράμματα είτε για βιβλία που αγοράζουν για να διαβάσουν στον ελεύθερό τους χρόνο.

Στην έρευνα συμμετείχαν 1206 φοιτητές και 204 τελειόφοιτοι λυκείου που έχουν ήδη γίνει δεκτοί σε κάποιο κολέγιο. Μερικά από τα συμπεράσματα που προκύπτουν είναι:
  1. Η κατοχή tablet μεταξύ των φοιτητών και των τελειόφοιτων λυκείου είναι κάτι περισσότερο από τριπλάσια απ’ ότι ήταν ένα χρόνο πριν. Ενώ ένας μεγάλος αριθμός φοιτητών σκοπεύει να αγοράσει tablet μέσα στους επόμενους έξι μήνες.
  2. Οι φοιτητές και οι απόφοιτοι λυκείου πιστεύουν ότι τα tablet είναι χρήσιμα τόσο για εκπαιδευτικούς σκόπους όσο και για διασκέδαση.
  3. Οι φοιτητές πιστεύουν ότι τα tablet θα αλλάξουν τον τρόπο που θα μαθαίνουν στο μέλλον.
  4. Οι περισσότεροι μαθητές διαβάζουν ψηφιακά βιβλία, ενώ η πλειοψηφία των φοιτητών προτιμά τώρα να διαβάζουν ψηφιακά παρά έντυπα βιβλία.
Πηγή:blog.elemedu.gr