Τετάρτη, Μαΐου 09, 2012

Οι φοιτητές πρώτα ψάχνουν στην Google και μετά στα βιβλία

Το διαδίκτυο αποτελεί πλέον μεγάλο κομμάτι της καθημερινότητας εκατομμυρίων ανθρώπων παγκοσμίως.

Το internet διεισδύει πλέον σε κάθε πτυχή της καθημερινότητας μας με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με αποκορύφωμα τα κοινωνικά δίκτυα όπως το Facebook και το Twitter. Εντυπωσιακή είναι και η επιρροή που έχει στην εκπαίδευση αφού πλέον σύμφωνα με την έρευνα που θα δείτε στο επόμενο infographic το 93% των φοιτητών στρέφονται πρώτα στην μηχανή αναζήτησης της Google (ή παρόμοια) και μετά σε ένα βιβλίο.

Αρκετά μεγάλο ποσοστό είναι και των καθηγητών οι οποίοι αναζητούν στο διαδίκτυο πληροφορίες για το διδακτικό υλικό τους. Πριν μερικά χρόνια μάλιστα θεωρείτο αντικείμενο επιστημονικής φαντασίας το μάθημα από απόσταση μέσω υπολογιστή κάτι που σήμερα εφαρμόζεται σήμερα όλο και πιο πολύ από πανεπιστήμια ασε όλο τον κόσμο.

H κορυφαία πηγή των φοιτητών είναι η wikipedia.

Δείτε το σχετικό infographic:

Πηγή:www.mediagate.gr