Πέμπτη, Μαΐου 17, 2012

Ο Τούρκος συγγραφέας Ορχάν Παμούκ κέρδισε το δανέζικο βραβείο Sonning

Ο Τούρκος συγγραφέας Ορχάν Παμούκ ανακηρύχθηκε σήμερα νικητής του Βραβείου Sonning 2012, του μεγαλύτερου πολιτιστικού βραβείου της Δανίας, το οποίο συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 1 εκατομμυρίου κορωνών (135.000 ευρώ).

Το βραβείο απονέμεται κάθε δύο χρόνια από το Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης για να τιμηθεί ένα «αξιέπαινο έργο που ωφελεί τον ευρωπαϊκό πολιτισμό».

Η κύρια συμβολή του Παμούκ ήταν «η αμφισβήτηση των πολιτισμικών ορίων και η αποσαφήνιση εκ μέρους του των πολλών δυνατοτήτων που υπάρχουν στο ξεπέρασμα αυτών των ορίων».

Η τελετή απονομής του βραβείου θα πραγματοποιηθεί στις 26 Οκτωβρίου στο Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης.

Ο 59χρονος Παμούκ κέρδισε το 2006 το Βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας.

Το Βραβείο Sonning ιδρύθηκε από τον Δανό συγγραφέα Καρλ Γιόχαν Σόνινγκ (1879-1937).