Τετάρτη, Αυγούστου 29, 2012

Ο Peter Suber σχολιάζει τις πρόσφατες εξελίξεις για την Ανοικτή Πρόσβαση

Φέτος τον Ιούλιο, τρείς σημαντικές ανακοινώσεις μεταμόρφωσαν αποτελεσματικά το τοπίο της Ανοικτής Πρόσβασης. Τόσο σε επίπεδο Ε.Ε όσο και σε επίπεδο χωρών (Μ. Βρετανία), οι νέες πολιτικές και οδηγίες σηματοδοτούν αλλαγή απέναντι στην Ανοικτή Πρόσβαση, όχι μόνο σε όφελος των ερευνητών αλλά και των φορολογούμενων πολιτών. Ωστόσο, το ζητούμενο για τον Peter Suber, διευθυντή του Harvard Open Access Project, είναι το αν οι νέες αυτές προσεγγίσεις εκμεταλλεύονται στο έπακρο τις στρατηγικές που αναπτύχθηκαν κατά τις δύο προηγούμενες δεκαετίες ώστε να εξασφαλίζουν την Aνοικτή Πρόσβαση στα ερευνητικά δεδομένα, άμεσα και με το ελάχιστο κόστος.

Σε πρόσφατη δημοσίευση του, ο Peter Suber σχολιάζει τις πρόσφατες εξελίξεις και στρέφει την προσοχή μας στο πιο επίμαχο ζήτημα που χαρακτηρίζει την εφαρμογή της Ανοικτής Πρόσβασης: την εξεύρεση μιας ισορροπίας μεταξύ του “πράσινου” και “χρυσού” δρόμου. Ολόκληρη η δημοσίευση φιλοξενείται εδώ.