Παρασκευή, Φεβρουαρίου 08, 2013

Ολα τα τιτιβίσματα στη Βιβλιοθήκη του Κογκρέσου

Ας φανταστούμε μια βιβλιοθήκη η οποία διαθέτει 170 δισεκατομμύρια τίτλους. Θεωρείτε πως είναι αδύνατο; Οχι, εάν τα καταχωρισμένα στα αρχεία της έργα είναι τα μικροσκοπικά tweets όλων των χρηστών του κόσμου. Η Βιβλιοθήκη του Κογκρέσου των ΗΠΑ άρχισε ένα φιλόδοξο πρόγραμμα, στόχος του οποίου είναι η συλλογή και η αρχειοθέτηση του κάθε μεμονωμένου μηνύματος που αναρτάται στο δημοφιλές μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Οι υπάλληλοι της Βιβλιοθήκης του αμερικανικού Κογκρέσου άρχισαν να αρχειοθετούν τα μηνύματα των 140 χαρακτήρων τον Απρίλιο του 2010. Αρχικά, αρχειοθετήθηκαν 21 δισεκατομμύρια μηνύματα. Ομως, πολύ σύντομα, η παγκόσμια κοινότητα του twitter μεγάλωσε εντυπωσιακά. Σήμερα, μόλις έξι χρόνια αφότου τέθηκε σε λειτουργία, μετρά 500 εκατομμύρια καταγεγραμμένους χρήστες, με αποτέλεσμα τα μηνύματα που διαρκώς αναρτούν όλοι αυτοί οι άνθρωποι - συμπεριλαμβάνονται και άνθρωποι ανύπαρκτοι καθώς επίσης και νεκροί - από τα έξυπνα τηλέφωνά τους, από τις ταμπλέτες και τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές τους, πλέον να ανέρχονται σε πολλά εκατομμύρια την ημέρα. Τρία χρόνια αφότου άρχισε η αρχειοθέτηση των μηνυμάτων, οι υπεύθυνοι του εγχειρήματος υπολόγισαν πως τα μηνύματα που έχουν αναρτηθεί έως σήμερα στο Διαδίκτυο είναι σχεδόν 170 δισεκατομμύρια. Οπότε, τους περιμένει πολλή δουλειά ακόμη. Και όσον αφορά τον σκοπό του εγχειρήματος, είναι αποκλειστικά εκπαιδευτικός - να προσφέρει σε μαθητές, φοιτητές και ερευνητές ένα επιπλέον εργαλείο ανάγνωσης της πολύπλοκης πραγματικότητας μέσα στην οποία ζούμε.

Πηγή: www.tanea.gr