Τρίτη, Μαρτίου 19, 2013

Εικονική Βιβλιοθήκη στο μετρό της Νέας Υόρκης

Μία εικονική βιβλιοθήκη στο μετρό της Νέας Υόρκης φιλοδοξούν να οργανώσουν τρεις φοιτητές από το Miami Ad School.

Η πρότασή τους ονομάζεται “υπόγεια βιβλιοθήκη” και θα επιτρέπει στους επιβάτες του μετρό να επιλέγουν τίτλους βιβλίων από την εικονική βιβλιοθήκη η οποία θα προβάλλεται στους τοίχους των συρμών. Στη συνέχεια ο χρήστης χρησιμοποιώντας την τεχνολογία NFC (Near Field Communication) που βρίσκεται στα smartphones, θα έχει δωρεάν πρόσβαση στις πρώτες δέκα σελίδες του βιβλίου που έχει επιλέξει. Εάν ενδιαφέρεται να διαβάσει ολόκληρο το βιβλίο η εφαρμογή του υποδεικνύει την πλησιέστερη βιβλιοθήκη, η οποία εμφανίζεται σε έναν χάρτη στην οθόνη της συσκευής του.

Προς το παρόν η εικονική βιβλιοθήκη στο μετρό της Νέας Υόρκης βρίσκεται ακόμη σε επίπεδο concept αλλά οι φοιτητές ελπίζουν με το βίντεό τους να πείσουν τους αρμόδιους για την υλοποίησή του.

Πηγή: news.travelling.gr