Πέμπτη, Οκτωβρίου 24, 2013

Σε 18 μήνες ολοκληρώνεται η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου

Συνεχίζονται οι εργασίες στην Πανεπιστημιούπολη

Μερικά χρόνια πριν, η ανέγερση του Κέντρου Πληροφόρησης – Βιβλιοθήκη «Στέλιος Ιωάννου» αποτελούσε για το Πανεπιστήμιο Κύπρου το μεγάλο στοίχημα. Σήμερα, το Πανεπιστήμιο κέρδισε το στοίχημα αυτό και οι εργασίες στην Πανεπιστημιούπολη και συγκεκριμένα στο εργοτάξιο της Βιβλιοθήκης, προχωρούν και βρίσκονται περίπου 18 μήνες πριν την ολοκλήρωση τους. Στα πλαίσια επίσκεψης δημοσιογράφων στο εργοτάξιο, όπου γίνονται οι εργασίες ανέγερσης του Κέντρου Πληροφόρησης – Βιβλιοθήκη «Στέλιος Ιωάννου», ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, αφού ευχαρίστησε για τη σημαντική δωρεά την αείμνηστη Έλλη Ιωάννου και ολόκληρη την οικογένεια της για τη στήριξη της στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, ενημέρωσε ότι μέχρι τώρα ξοδεύτηκαν περίπου €11.000.000 για τις εργασίες της Βιβλιοθήκης. Ο κ. Χριστοφίδης ανέφερε ότι το Σεπτέμβριο του 2015 θα τελεστούν τα εγκαίνια της Βιβλιοθήκης, την οποία το Πανεπιστήμιο επιθυμεί και σχεδιάζει να «ανοίξει» στο κοινό, καθώς στόχος είναι αυτή να καταστεί εθνική και να χρησιμοποιείται, εκτός από την πανεπιστημιακή και ερευνητική κοινότητα, κι από όλους τους πολίτες, ακόμη κι από μικρά παιδιά που θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τη γνώση και τη μάθηση. Μια διαφορετική Βιβλιοθήκη Στους χώρους της η Βιβλιοθήκη θα στεγάσει, μεταξύ άλλων, και πολυμέσα δίνοντας την ευκαιρία σε χιλιάδες πολίτες διαφόρων επαγγελματικών χώρων να την επισκεφθούν και να εξυπηρετηθούν από τις παρεχόμενες υπηρεσίες της. Όπως εξήγησε υπεύθυνος του έργου, αυτό θα έχει πέντε κυκλικά επίπεδα, τα οποία θα έχουν κοινό ένα τεχνητό κώνο στη μέση τους από τον οποίο θα μπαίνει στο χώρο φυσικό φως. Το συνολικό εμβαδόν του χώρου θα είναι 15.700 τ.μ. και σε αυτόν θα κατασκευαστούν εκτός από τα βιβλιοστάσια, γραφεία διοικητικών υπηρεσιών, χώροι ομαδικής μελέτης, χώροι πολυμέσων και αμφιθέατρα. Εντός της Βιβλιοθήκης θα μπορούν να βρίσκονται 900 άτομα. Εγκαίνια κτηρίων και φωτοβολταϊκού πάρκου Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου είπε ότι «στις 11 Νοεμβρίου θα γίνουν από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Νίκο Αναστασιάδη τα εγκαίνια του Συγκροτήματος Κοινωνικών Δραστηριοτήτων και εκείνη την ημέρα θα υπάρχει και μια μεγάλη εκδήλωση στον υπαίθριο χώρο, όπου θα είναι όλοι οι φοιτητικοί όμιλοι που για εκείνους κτίστηκε αυτό το συγκρότημα, σε πλήρη διάταξη, ενώ θα υπάρχει και ένα σύντομο αλλά πολύ ωραίο καλλιτεχνικό πρόγραμμα». Επίσης, ο κ. Χριστοφίδης, είπε ότι «τον Ιανουάριο του 2014 ο Υπουργός Ενέργειας Γιώργος Λακκοτρύπης θα εγκαινιάσει το πρώτο φωτοβολταϊκό πάρκο της Πανεπιστημιούπολης, το οποίο θα είναι ισχύος 400 κιλοβάτ το οποίο θα μας δίνει δυνατότητα να εξοικονομούμε 250 χιλιάδες ευρώ το χρόνο σε ηλεκτρικό ρεύμα». Πρόσθεσε ότι «εκείνη την περίοδο θα αρχίσει και η ανέγερση του δεύτερου φωτοβολταϊκού πάρκου το οποίο θα αυτονομήσει ηλεκτρικά όλη Πανεπιστημιούπολη, θα είναι ισχύος 10 μεγαβάτ και θα ανεγερθεί στην νεκρή ζώνη».

Γράφει: Ευαγγελία Σιζοπούλου

Πηγή: philenews.com