Πέμπτη, Νοεμβρίου 13, 2014

Έκθεση εκδόσεων του Ιδρύματος «Σύλβια Ιωάννου»

Με την ευκαιρία της αναγόρευσης της Σύλβιας Ιωάννου σε Επίτιμη Διδάκτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κύπρου, η Βιβλιοθήκη εκθέτει τις εκδόσεις του Ιδρύματος «Σύλβια Ιωάννου» που αυτό της δώρισε, στον προθάλαμο της  Αίθουσας Τελετών κατά την διάρκεια της εκδήλωσης, την Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014 στις 7.00 μ.μ.

Από τις 17 μέχρι και τις 24 Νοεμβρίου 2014 η έκθεση θα μεταφερθεί στην Κεντρική Βιβλιοθήκη (Καλλιπόλεως 75).

Το Ίδρυμα «Σύλβια Ιωάννου» ιδρύθηκε το 2009 με εφαλτήριο την προσωπική συλλογή βιβλίων και χαρτών της Σύλβιας Ιωάννου. Σκοπός του Ιδρύματος είναι η διαφύλαξη και η διάδοση της έντυπης πολιτικής, ιστορικής και πολιτιστικής κληρονομιάς της Κύπρου.

Οι εκδόσεις που εκτίθενται:

• A Catalogue of Printed Maps of Greece 1477 – 1800, Christos G. Zacharakis
  • Γλυκεία Χώρα Κύπρος: Η Ευρωπαϊκή Χαρτογραφία της Κύπρου (15ος – 19ος αιώνας), Άρτεμις Σκούταρη
  • Antonio Millo Isolario: Transcription of the Italian original, Agamemnon Tselikas
  • Letters Historic and Entertaining on the Past and Present Conditions of the Island of Cyprus written by Namindiu, La Manon in Provence, Year 1785, Rita C. Severis και Sylvain Beraud
  • The World at Their Fingertips: Eighteenth-Century British Two-Sheet Double-Hemisphere World Maps, Geoff Armitage και Ashley Baynton-Williams
  • Cyprus at the Crossroads: Geographical Perceptions and Representations From the Fifteenth Century, Gilles Grivaud and George Tolias