Τετάρτη, Νοεμβρίου 29, 2017

Το αρχειακό υλικό της Ιεράς Μητροπόλεως Κιτίου στο Πανεπιστήμιο Κύπρου

Το αρχειακό υλικό της Ιεράς Μητροπόλεως Κιτίου παραχωρείται στο Πανεπιστήμιο Κύπρου για  ψηφιοποίηση, με σκοπό τη χρήση και αξιοποίηση της ψηφιακής του μορφής από το Ίδρυμα.
Τη συμφωνία υπέγραψαν την Τρίτη, 14 Νοεμβρίου 2017, εκ μέρους του Πανεπιστημίου Κύπρου ο Πρύτανης, Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης και εκ μέρους της Ιεράς Μητροπόλεως Κιτίου, ο Πανιερότατος κ. κ. Χρυσόστομος.
Μέσω της συμφωνίας αυτής το πλούσιο και μοναδικό στο είδος του αρχειακό υλικό το οποίο διαθέτει η Ιερά Μητρόπολη Κιτίου θα ψηφιοποιηθεί από τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου και η ψηφιακή του μορφή θα διατίθεται σε ανοικτή πρόσβαση μέσω των υποδομών  της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Ο Πρύτανης, Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης σημείωσε ότι τιμά ιδιαίτερα το Ίδρυμα το γεγονός ότι η Ιερά Μητρόπολη Κιτίου εμπιστεύεται το Πανεπιστήμιο Κύπρου για την πολύ σημαντική αυτή συνεργασία. «Λαμβάνοντας υπόψη την αξία και τη σπανιότητα του αρχειακού υλικού η παραχώρησή του προς το Πανεπιστήμιο Κύπρου αποτελεί ψήφο εμπιστοσύνης προς τοίδρυμα και το όλο έργο το οποίο αυτό επιτελεί» σημείωσε ο Πρύτανης.
Ο  Μητροπολίτης Κιτίου Χρυσόστομος εξέφρασε ιδιαίτερη ικανοποίηση για τη συνεργασία της Ιεράς Μητρόπολης Κιτίου με το Πανεπιστήμιο Κύπρου. «Σκοπός της Ιεράς Μητρόπολης Κιτίουήτανε πάντοτε να παραχωρήσει ανοικτή πρόσβαση στη Βιβλιοθήκη της, προς όλο τον κόσμο, ώστε να έχει τη δυνατότητα να μοιραστεί αυτό τον πολύτιμο θησαυρό τον οποίο έχει στην κατοχή της»κατέληξε.
Εκ μέρους της διεύθυνσης της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Κύπρου, ο κ. Ανδρέας Κ. Ανδρέου ανέφερε ότι η Βιβλιοθήκη, αξιοποιώντας τη μακρόχρονη εμπειρία και υποδομή την οποία διαθέτει σε θέματα ψηφιοποίησης και τεκμηρίωσης αρχείων, θα παρέχει την απαραίτητη τεχνογνωσία και απαιτούμενη τεχνολογική υποδομή προς στήριξη και υλοποίηση του έργου.

Πηγή: http://www.paideia-news.com