Τρίτη, Μαρτίου 13, 2018

Δωρεά αρχείου Ρήνας Κατσελλή και Λαογραφικού Ομίλου Κερύνειας στη Βιβλιοθήκη του Παν. Κυπρου

Σε νέα δωρεά προς το Πανεπιστήμιο Κύπρου, έχει προβεί  η κα Ρήνα Κατσελλή και ο Λαογραφικός Όμιλος Κερύνειας. Δώρισαν στη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου το προσωπικό αρχείο της κας Κατσελλή, ερευνήτριας και Υπεύθυνης Εκδόσεων του Λαογραφικού Ομίλου Κερύνειας, το οποίο ανήκει στην ίδια προσωπικά και στον Λαογραφικό Όμιλο Κερύνειας.

Το αρχείο αποτελείται από κείμενα και φωτογραφίες σε 201 ψηφιακούς δίσκους με κύρια θεματολογία  την ιστορία και παράδοση, λαογραφία, λογοτεχνία και τον πολιτισμό της κατεχόμενης πόλης της Κερύνειας, που καλύπτουν την περίοδο από το 2000 και μετέπειτα.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, αφού ευχαρίστησε την κυρία Κατσελλή και το Λαογραφικό Όμιλο Κερύνειας για την ευγενή και γενναιόδωρη χειρονομία τους, ανέφερε ότι το εν λόγω αρχείο, θα αποτελέσει μια πολύ σημαντική προσθήκη στις συλλογές της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Κύπρου, οι οποίες σύντομα θα στεγάζονται  στο νέο υπερσύγχρονο Κέντρο Πληροφόρησης-Βιβλιοθήκη «Στέλιος Ιωάννου», η ανέγερση του οποίου αναμένεται να ολοκληρωθεί τους επόμενους μήνες.

Ο Πρύτανης πρόσθεσε, επίσης ότι, το Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι ιδιαίτερα περήφανο για τα αρχεία που διαθέτει, μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβάνεται και το προεδρικό αρχείο του πρώην Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, κ. Γιώργου Βασιλείου, το οποίο απέκτησε έπειτα από δωρεά του ιδίου, το αρχείο του κ. Νίκου Φαλλά, το αρχείο του χρυσού Ολυμπιονίκη του Μαραθωνίου του 1946, Στέλιου Κυριακίδη, όπως και πολλά άλλα.

Σημείωσε τέλος ότι η δωρεά αυτή, σε συνδυασμό με τις προηγούμενες δωρεές αρχείων, αποτελεί ψήφο εμπιστοσύνης της ευρύτερης κοινωνίας προς το Πανεπιστήμιο Κύπρου, αφού όλο και περισσότερος κόσμος, ο οποίος έχει στην κατοχή του αξιόλογη συλλογή αρχείων και σημαντικά έργα  από Βιβλιοθήκες επιλέγει να τα εμπιστευτεί στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, για τη διάσωσή και τη διάθεσή τους.

Πηγή: www.paideia-news.com