Τετάρτη, Φεβρουαρίου 04, 2009

Έκθεση εργογαρφίας Bouvier

Η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου στο περιθώριο της αναγόρευσης του καθηγητή Bertrand Bouvier σε Επίτιμο Διδάκτορα της Φιλοσοφικής Σχολής εκθέτει σε ειδικό χώρο στην Κεντρική Βιβλιοθήκη (Καλλιπόλεως 75) τίτλους από την εργογραφία του από τις 10/12/2008-28/02/2009.

O Bertrand Bouvier γεννήθηκε στη Ζυρίχη στις 6 Νοεμβρίου 1929. Κατάγεται από τη Γενεύη όπου σπούδασε κλασικά γράμματα και σύγχρονες γλώσσες στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου της Γενεύης, της οποίας είναι πτυχιούχος από το 1952. Το 1974 ανακηρύχθηκε διδάκτωρ του ιδίου Πανεπιστημίου με αντικείμενο διατριβής το ελληνικό δημοτικό τραγούδι, ειδικότερα «Το μοιρολόι της Παναγιάς. Ελληνικά τραγούδια και ποιήματα για τα πάθη του Χριστού. Το δημοτικό τραγούδι της Μεγάλης Παρασκευής». Το 1976 εξελέγη έκτακτος καθηγητής της Νέας Ελληνικής γλώσσας και Λογοτεχνίας στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου της Γενεύης και από το 1979 έως το 1995 (οπότε συνταξιοδοτήθηκε) υπηρέτησε ως τακτικός καθηγητής στην ίδια έδρα . Δημιούργησε μαζί με τον δάσκαλό του Baud Bovy την «Σχολή Γενεύης» για την προώθηση των νεοελληνικών σπουδών ιδιαίτερα στο τομές της μελέτης της δημοτικής ποίησης. Ανήκει σε εκείνη την ομάδα Ευρωπαίων ουμανιστών που με γερή κλασική παιδεία στράφηκαν στη μελέτη του νέου ελληνισμού και συνέβαλαν στην κατανόηση και τη διεθνή προβολή των πολιτισμικών και λογοτεχνικών αξιών του. Συγκαταλέγεται ανάμεσα στους κορυφαίους σύγχρονους Ευρωπαίους νεοελληνιστές και είναι ένας ανιδιοτελής και ειλικρινής φίλος της Ελλάδας και της Κύπρου.