Δευτέρα, Δεκεμβρίου 20, 2010

Δωρεά Δήμου Λάρνακας

Μέσα στα πλαίσια συνεργασίας του Δήμου Λάρνακας και του Πανεπιστημίου Κύπρου, ο Δήμος Λάρνακας δώρισε στο Πανεπιστήμιο Κύπρου όλες τις αξιόλογες εκδόσεις του με τίτλο «Λάρνακα χθες και σήμερα». Η δωρεά παραλήφθηκε σε τελετή που έγινε την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2010 στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Το Πανεπιστήμιο Κύπρου θεωρεί σημαντικές τις δωρεές κυπρολογικού υλικού, εφόσον αυτές εμπλουτίζουν τη συλλογή της Βιβλιοθήκης του.

Οι εκδόσεις που συμπεριλαμβάνονται στην δωρεά αποτελούν το απαύγασμα της μακρόχρονης πολιτικής του Δήμου Λάρνακας για την ενθάρρυνση της έρευνας γύρω από την πλούσια ιστορία της πόλης της Λάρνακας, καθώς επίσης και της πρωτοπορίας των κατοίκων της πόλης σε πολλούς τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας.

Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυνε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Σταύρος Α. Ζένιος, ο Αντιδήμαρχος Λάρνακας κ. Αλέξης Μιχαηλίδης, και ο Διευθυντής Βιβλιοθήκης Πανεπιστημίου Κύπρου Δρ. Φίλιππος Τσιμπόγλου.

Η τελετή ολοκληρώθηκε με δεξίωση.