Δευτέρα, Μαρτίου 14, 2011

Το Χρονικό μιας φιλίας

Αδ. Διαμαντής και Τηλ. Κάνθος- Αλληλογραφία 1941-1991

Φωτογραφία
Η μακρόχρονη φιλία δύο μειζόνων Κυπρίων ζωγράφων, Αδαμάντιου Διαμαντή και Τηλέμαχου Κάνθου, ζωντανεύει μέσα από λέξεις, σκέψεις, ιστορίες και προβληματισμούς, χάρη σε μια εμπεριστατωμένη έκδοση της αλληλογραφίας τους που παρουσιάζει για πρώτη φορά το Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Η έκδοση, την οποία επιμελείται ο καθηγητής Μιχάλης Πιερής, περιέχει το πλήρες σώμα της αλληλογραφίας Διαμαντή και Κάνθου, στην κατάσταση που σώζεται σήμερα, και αποτελεί ένα είδος χρονικού της βαθιάς προσωπικής, οικογενειακής και επαγγελματικής σχέσης μεταξύ των δύο δημιουργών. Οι 30 επιστολές που καλύπτουν το χρονικό διάστημα πενήντα ετών (από το 1941 έως το 1991) δίνουν τη δυνατότητα στον αναγνώστη να διεισδύσει στον εσωτερικό κόσμο δύο μεγάλων ζωγράφων και ξεχωριστών ανθρώπων, να νιώσει τις ανησυχίες τους, να παρακολουθήσει την καλλιτεχνική τους πορεία, να ταξιδέψει μαζί τους στα μουσεία και τις πινακοθήκες του Λονδίνου, να δει μέσα από τα μάτια τους σημαντικά ιστορικά και κοινωνικά γεγονότα της σύγχρονης κυπριακής ιστορίας και να τους γνωρίσει καλύτερα με τις ιδιαιτερότητες και τις ευαισθησίες τους.

Γραμμένες με ειλικρίνεια και χωρίς ίχνος τυπικότητας, οι επιστολές φανερώνουν μια σταθερή και ανυπόκριτη φιλία και μια ζωηρή ανταλλαγή απόψεων και ιδεών περί τέχνης που υπήρξε εποικοδομητική για τη δημιουργική πορεία των δύο καλλιτεχνών. Παράλληλα αποτυπώνονται γεγονότα, καταστάσεις και νοοτροπίες από τον χώρο των Τεχνών στην Κύπρο, στην Ελλάδα και στην Αγγλία, ενώ άπειρες είναι οι αναφορές σε ζωγράφους, γλύπτες, πνευματικούς ανθρώπους, έργα τέχνης, συλλογές, εκθέσεις κ.τ.λ., οι οποίες μαζί με τις πλούσιες και εμπεριστατωμένες σημειώσεις του επιμελητή, παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους ερευνητές και ιστορικούς της Τέχνης. Πέρα από ιστορικό ντοκουμέντο, ηΑλληλογραφία Διαμαντή-Κάνθου αποτελεί κι ένα ευχάριστο ανάγνωσμα χάρη στο χιούμορ των δύο επιστολογράφων, αλλά και στις ιστορίες και καταστάσεις που περιγράφουν. Ξεχωριστό ενδιαφέρον παρουσιάζει η γλώσσα που χρησιμοποιούν - μείγμα της αστικής προφορικής κυπριακής διαλέκτου με την πανελλήνια δημοτική, διανθισμένη με στοιχεία της απλής καθαρεύουσας.

Η έκδοση «Αδαμάντιος Διαμαντής και Τηλέμαχος Κάνθος. Αλληλογραφία 1941-1991», για την πραγματοποίηση της οποίας συνέβαλαν οι οικογένειες Διαμαντή και Κάνθου, και ιδιαίτερα η Ελένη Κάνθου, διατίθεται από το Ίδρυμα «Τηλέμαχος Κάνθος», από το Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Κύπρου, καθώς και από ορισμένα βιβλιοπωλεία της Λευκωσίας.

Η Αλληλογραφία Διαμαντή Κάνθου αποτελεί κι ένα ευχάριστο ανάγνωσμα χάρη στο χιούμορ των δύο επιστολογράφων, αλλά και στις ιστορίες και καταστάσεις που περιγράφουν. Ξεχωριστό ενδιαφέρον παρουσιάζει η γλώσσα που χρησιμοποιούν - μείγμα της αστικής προφορικής κυπριακής διαλέκτου με την πανελλήνια δημοτική, διανθισμένη με στοιχεία της απλής καθαρεύουσας.

Πηγή: Φιλελεύθερος, Τετάρτη, 16 Φεβρουαρίου 2011.