Παρασκευή, Μαρτίου 18, 2011

Εκδηλώσεις Γαλλοφωνιας 2011

Έκθεση βιβλίων του Έλληνα ποιητή Γιάννη Ρίτσου με προσωπική αφιέρωση προς το ζεύγος Ροζέ και Τατιάνας Μιλλιέξ

H Πρεσβεία της Ελλάδος, το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κυπριακής Δημοκρατίας, το Γαλλικό Ινστιτούτο Κύπρου, το Τμήμα Γαλλικών Σπουδών και Σύγχρονων Γλωσσών και η Βιβλιοθήκη Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνουν εκδηλώσεις για τον Μήνα Γαλλοφωνίας 2011.

Στο πλαίσιο αυτό, η Βιβλιοθήκη Πανεπιστημίου Κύπρου εκθέτει βιβλία του Έλληνα ποιητή Γιάννη Ρίτσου τα οποία φέρουν προσωπική αφιέρωση προς το ζεύγος Ροζέ και Τατιάνας Μιλλιέξ των οποίων τη συλλογή απέκτησε η ΒΠΚ.

Η έκθεση θα λάβει χώρα στον προθάλαμο της Αίθουσας Τελετών του Πανεπιστημίου Κύπρου (Καλλιπόλεως 75) κατά την διάρκεια της διάλεξης του κ. Τάκη Χατζηδημητρίου με θέμα «Η εμπειρία του Ροζέ και της Τατιάνας Μιλλιέξ στην Ελλάδα και στην Κύπρο»την Δευτέρα 21 Μαρτίου 2011 και ώρα 19.00.