Τρίτη, Μαρτίου 22, 2011

Εκδηλώσεις Γαλλοφωνίας 2011

Έκθεση βιβλίων της Ελληνίστριας Jacqueline de Romilly

Η Πρεσβεία της Ελλάδος, το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κυπριακής Δημοκρατίας, το Γαλλικό Ινστιτούτο Κύπρου, το Τμήμα Γαλλικών Σπουδών και Σύγχρονων Γλωσσών και η Βιβλιοθήκη Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνουν εκδηλώσεις για τον Μήνα Γαλλοφωνίας 2011।

Στο πλαίσιο αυτό, η Βιβλιοθήκη Πανεπιστημίου Κύπρου εκθέτει βιβλία της εξέχουσας Ελληνίστριας Jacqueline de Romilly της οποίας η αδιάκοπη προσφορά στα Ελληνικά Γράμματα αναγνωρίστηκε με τη εκλογή της στην Ακαδημία Αθηνών. Την χρονιά του 1995 τιμήθηκε με το Βραβείο Ωνάση και επίσης με Προεδρικό Διάταγμα πολιτογραφήθηκε Ελληνίδα.

Η έκθεση θα λάβει χώρα στον προθάλαμο της Αίθουσας Τελετών του Πανεπιστημίου Κύπρου (Καλλιπόλεως 75) κατά την διάρκεια της διάλεξης της κας Jacqueline Karageorghis με θέμα «Η Ελληνίστρια Jacqueline de Romilly» την Δευτέρα 28 Μαρτίου 2011 και ώρα 19.00.

Η Έκθεση βιβλίων θα μεταφερθεί στην Κεντρική Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου (Καλλιπόλεως 75), και θα διαρκέσει μέχρι τις 6 Απριλίου 2011.