Τρίτη, Ιουνίου 12, 2012

Κατεδαφίζουν τη βιβλιοθήκη της Ζάχα Χαντίντ στη Σεβίλλη

Δεν γλιτώνει την κατεδάφιση η νέα βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου της Σεβίλλης (φωτογραφία), τα σχέδια της οποίας υπογράφει η διάσημη αρχιτέκτων Ζάχα Χαντίντ. Τελεσίδικη η απόφαση του ανώτατου δικαστηρίου της Ανδαλουσίας, δεν δέχτηκε καμία από τις εναλλακτικές που πρότεινε το πανεπιστήμιο για τη διατήρηση έστω και μέρους του κτιρίου, που είναι ήδη υπό κατασκευή. Και διέταξε την καταστροφή τόσο των υπόγειων όσο και των υπέργειων κατασκευών και να επανέλθει ο χώρος στην κατάσταση που ήταν το 2008, πριν αρχίσουν δηλαδή τα έργα. Κατά της εντυπωσιακής βιβλιοθήκης που σχεδίασε η Ζάχα Χαντίντ - της οποίας το κόστος αναμενόταν να αγγίξει τα 4 εκατ. ευρώ - κινήθηκαν κυρίως οι κάτοικοι της περιοχής κι αυτό διότι για την ανέγερσή της έπρεπε να θυσιαστεί το 8% υπάρχοντος πάρκου. Το δικαστήριο έκρινε πως το πανεπιστήμιο δεν δικαιολογούσε επαρκώς για ποιους λόγους έπρεπε να καταστρέψει μέρος του πάρκου, με συνέπεια να διατάξει το γκρέμισμα του κτιρίου, παρά το γεγονός ότι είχαν εκδοθεί σχετικές άδειες από τις αρμόδιες υπηρεσίες. Το πανεπιστήμιο όμως έχει και έναν επιπλέον πονοκέφαλο να αντιμετωπίσει τώρα, πέραν του ότι θα πρέπει να βρει νέο χώρο για να φτιάξει τη βιβλιοθήκη του. Θα πρέπει εν μέσω βαθιάς οικονομικής κρίσης να εξασφαλίσει χρήματα για την κατεδάφιση.

Πηγή: www.tanea.gr