Τρίτη, Νοεμβρίου 06, 2012

Έκθεση βιβλίου της συγγραφέως Άλκης Ζέη
Επίτιμης Διδάκτορος του Πανεπιστημίου Κύπρου

Η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου με την ευκαιρία της αναγόρευσης της συγγραφέως Άλκης Ζέη σε Επίτιμη Διδάκτορα της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών και Επιστημών της Αγωγής, εκθέτει σε ειδικές προθήκες στην Κεντρική Βιβλιοθήκη (Καλλιπόλεως 75) από τις 7 μέχρι και τις 15 Νοεμβρίου 2012 μέρους της εργογραφίας της που διαθέτει  στην συλλογή της.

Η Ελληνίδα συγγραφέας Άλκη Ζέη, γεννήθηκε στην Αθήνα το 1925, αλλά έζησε τα παιδικά της χρόνια στη Σάμο. Είναι αγαπημένη συγγραφέας παιδιών και μεγάλων. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και στη Δραματική Σχολή του Ωδείου Αθηνών. Το 1944 έκανε την πρώτη της εμφάνιση ως συγγραφέας με διήγημα στο περιοδικό «Νεανική Φωνή». Το 1963 γράφει το μυθιστόρημα «Το καπλάνι της βιτρίνας», το οποίο αποτελεί σταθμό στην παιδική λογοτεχνία γιατί μυεί για πρώτη φορά τον ανήλικο αναγνώστη στον πολιτικό προβληματισμό. Το 1971 γράφει τον «Μεγάλο περίπατο του Πέτρου» που αναφέρεται στην κατοχή και την απελευθέρωση. Το σημαντικό στα ιστορικά της μυθιστορήματα είναι ότι δεν αποτελούν μια απλή καταγραφή ιστορικών γεγονότων αλλά είναι ζυμωμένα με τα αυτοβιογραφικά βιώματα των ηρώων της. Τα βιβλία της έχουν μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες και προτείνονται επίσης για ανάγνωση και για μελέτη στα σχολεία του εξωτερικού.

Τιμήθηκε με:
·        Βραβείο του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου, 1993
·        Ελληνικό Κρατικό βραβείο Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου, 1993
·        Βραβείο Εφηβικού Βιβλίου του περιοδικού «Διαβάζω», 2003
·        Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του έργου της, 2010

Τίτλοι που συμπεριλαμβάνονται στην έκθεση από την εργογραφία της:
·        Το καπλάνι της βιτρίνας
·        Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου