Παρασκευή, Μαρτίου 08, 2013

Έκθεση βιβλίων της ποιήτριας Ντίνας Παγιάση-Κατσούρη

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου διοργανώνει εκδήλωση για την απονομή του Βραβείου του Πανεπιστημίου Κύπρου για την προσφορά  στην κοινωνία και τον πολιτισμό. Το βραβείο 2012 απονέμεται στο Καραϊσκάκειο Ίδρυμα και στην ποιήτρια Ντίνα Παγιάση-Κατσούρη.

Στο πλαίσιο αυτό, η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου εκθέτει βιβλία της ποιήτριας Ντίνας Παγιάση-Κατσούρη σε ειδική προθήκη στην Κεντρική Βιβλιοθήκη (Καλλιπόλεως 75) από τις 8 - 19/3/2013.

Η ποιήτρια Ντίνα Παγιάση-Κατσούρη εξέδωσε ποιητικές συλλογές, μεταφράσεις και διηγήματα αποσπώντας τρία κρατικά βραβεία λογοτεχνίας. Από το 2001 εκδίδει το περιοδικό λόγου, τέχνης και προβληματισμού ΑΝΕΥ.

Δίνει το καλύτερο παράδειγμα αγώνα για τη ζωή και την τέχνη, προσφέροντας ζωντανές ελπίδες σε νέους με και χωρίς αναπηρίες. Είναι μια γνήσια λυρική κυπριακή φωνή πνευματικής γυναίκας και αγωνίστριας σε πολιτικούς, κοινωνικούς και λογοτεχνικούς αγώνες.

Τα έργα που εκτίθενται στην Έκθεση είναι:

·        Αφρικανοί Πεζογράφοι, 1979
·        Σύνθεση, 1966
·        Σύγχρονοι Παλαιστίνιοι πεζογράφοι, 1983
·        Αντι-Θέσεις, 1987
·        Υπομνήματα ποιήματα, 1978
·        Μ’ ακουουούς, 1996
·        Της Αφροδίτης και του Άδωνη ποιήματα, 2006
·        Ποιήματα, 1964
·        Ντίνα Παγιάση-Κατσούρη ποιήματα και διηγήματα: μια ανθολόγηση, 2009
·        Πενήντα παρά μια ανατροπές ποιήματα, 2011
·        Prose et poesie, 1998