Τρίτη, Μαρτίου 04, 2014

Ποια βιβλία πρέπει να διαβάσεις

Η πιο ωραία λίστα είναι αυτή

n

Μας βομβαρδίζουν κατά καιρούς με λίστες. Ποιες ταινίες πρέπει να δεις, σε ποια μέρη πρέπει να ταξιδέψεις. Ιδανικά, πριν κλείσεις την (βάλε ηλικία). Ή τουλάχιστον προτού πεθάνεις. Ας μην παρεξηγούμαστε. Και σε μας αρέσουν οι λίστες. Τις λατρεύουμε, για να είμαστε πιο ακριβείς.
Τα μεγάλα Μέσα έχουν κατά καιρούς συντάξει τις συνήθεις λίστες «τα τάδε βιβλία που πρέπει να διαβάσεις». Είτε πρόκειται για τα 100 Μυθιστορήματα Που Πρέπει Όλοι Να Έχουν Διαβάσει της Telegraph, ή τα 30 Βιβλία Που Πρέπει Να Διαβάσεις Πριν Κλείσεις τα 30 της Huffington Post (για τους τεμπέληδες), τα 1000 Μυθιστορήματα της Guardian (για τους έχοντες υπερβάλλοντα ζήλο), και πιο πρόσφατα τα 100 Βιβλία Που Πρέπει να Διαβάσεις στη Ζωή σου της Amazon, η λογική είναι παρόμοια: λίστες που αναμασούν πάνω-κάτω τα ίδια, αναμενόμενα classics συν μερικές πιο ανορθόδοξες επιλογές για να νοστιμέψει το μείγμα. Α, και όλες οι λίστες αναγράφονται με πεζοκεφαλαία.
Απηυδισμένη από τις ανωτέρω λίστες που δεν εξυπηρετούν, στην ουσία, κανέναν – εκτός αν «θες να επιπλώσεις τη βιβλιοθήκη σου ή αν έχεις μόλις καταφτάσει από τον Άρη και θέλεις να πάρεις μια γενική ιδέα των βιβλίων που εκδίδονται στη Γη» – η Τζάνετ Πότερ του βιβλιοφιλικού The Millions έχει να προτείνει μία λίστα «must read» άλλου τύπου. Ελαφρώς σκωπτικές, χιουμοριστικές, τρυφερές, ανάλαφρες, έξυπνες, ρομαντικές, χαζούλικες, ακόμα και ρεαλιστικές είναι οι προτάσεις της.
Σύμφωνα με την αρθρογράφο, τα παρακάτω είναι τα βιβλία που πρέπει να διαβάσεις (αν το θέλεις):
-Το βιβλίο για το οποίο τσακώνονταν οι υπάλληλοι του βιβλιοπωλείου στο οποίο συχνάζεις.
-Το βιβλίο που διάβαζε κάποιος στα μέσα συγκοινωνίας και προσπαθούσε να κρύψει το γέλιο του.
-Το βιβλίο που διάβαζε κάποιος στα μέσα συγκοινωνίας και προσπαθούσε να κρύψει τα δάκρυά του.

image

-Το βιβλίο που βρήκες παρατημένο από κάποιον σ’ ένα παγκάκι, στο λεωφορείο, στο αεροπλάνο, σ’ ένα εστιατόριο, σ’ ένα δωμάτιο ξενοδοχείου.
-Το βιβλίο που παρατηρείς κάποιον να διαβάζει επί ώρες σε μια καφετέρια.
-Το βιβλίο που ανακαλύπτεις στο σπίτι των παππούδων σου με αφιέρωση «Με αγάπη, στον τάδε, Χριστούγεννα 1949».
-Το βιβλίο που αμέλησες να διαβάσεις όταν στο ανέθεσε ο καθηγητής σου στο Λύκειο.
-Το βιβλίο που αναφέρεται σε κάποιο τραγούδι του αγαπημένου σου συγκροτήματος.
-Το βιβλίο που ο καθηγητής Ιστορίας σου στο σχολείο αναφέρει, ειρήσθω εν παρόδω, χαρακτηρίζοντάς το «εξαιρετικό».
-Το βιβλίο που είχες διαβάσει και λατρέψει στο Γυμνάσιο.

image

-Το βιβλίο του οποίου ο βασικός χαρακτήρας είναι συνονόματός σου.
-Το βιβλίο για την ιστορία της πόλης σου, γραμμένο από κάποιον που μεγάλωσε σ’ αυτήν.
-Το βιβλίο που σου έκαναν δώρο οι γονείς σου όταν τέλειωσες το σχολείο.
-Το βιβλίο που ξεκίνησες να διαβάζεις κάμποσες φορές και θες επιτέλους μια φορά να το διαβάσεις μέχρι τέλους.
-Βιβλία με χαρακτήρες που δεν συμπαθείς.
-Βιβλία για χώρες που θέλεις να επισκεφθείς.
-Βιβλία για ιστορικά γεγονότα για τα οποία δεν γνωρίζεις τίποτα.
-Βιβλία για πράγματα για τα οποία έχεις ήδη μια ιδέα.

image

-Βιβλία τα οποία συνεχώς ακούγονται.
-Βιβλία που τα ακούς πρώτη φορά στη ζωή σου.
-Βιβλία που αναφέρονται σε άλλα βιβλία.
Και καταλήγει:
«Πρέπει να διαβάζεις, όποτε θέλεις, μπεστ-σέλερ, βιβλία για την παραλία, βιβλία που επελέγησαν σε λέσχη ανάγνωσης, βραβευμένα βιβλία και κλασικά βιβλία
Πρέπει απλά να συνεχίσεις το διάβασμα».

Πηγή:athensvoice.gr