Τρίτη, Φεβρουαρίου 14, 2017

Web-print: εκτύπωση με εντολή από τον υπολογιστή, το smartphone και το tablet σας

Η υπηρεσία web-print επιτρέπει την εκτύπωση με εντολή από την συσκευή σας (υπολογιστή, smartphone, tablet), χωρίς την ανάγκη εγκατάστασης οδηγών εκτύπωσης (print drivers).

Η σύνδεση με την λειτουργία Web-print γίνεται μέσω της η-διεύθυνσης https://print.lib.ucy.ac.cy/user, εφόσον ευρίσκεστε εντός του πανεπιστημιακού δικτύου, όπου πληκτρολογείτε το όνομα χρήστη (username) και το συνθηματικό  (password), τα οποία χρησιμοποιείτε για πρόσβαση στις υπηρεσίες του Πανεπιστημίου Κύπρου (Web-Mail, Ο λογαριασμός μου στη Βιβλιοθήκη κτλ.).

Η παραλαβή των εκτυπώσεων γίνεται από τα φωτοτυπικά μηχανήματα που δέχονται την πανεπιστημιακή κάρτα / κάρτα Βιβλιοθήκης (έξυπνη κάρτα) και τα οποία βρίσκονται στην Κεντρική Βιβλιοθήκη, στη Βιβλιοθήκη Περιοδικών, στη Βιβλιοθήκη Αρχαιολογικής Συλλογής (ΕΜΑ) και στο Τμήμα Αρχιτεκτονικής (Λήδρας 68 και Αριάδνης 23Α).

Έγχρωμη εκτύπωση μπορεί να γίνει στο φωτοτυπικό μηχάνημα που βρίσκεται στην αίθουσα πολυμέσων στην Κεντρική Βιβλιοθήκη.

Για περισσότερες πληροφορίες για τις εκτυπώσεις, διαβάστε και ακολουθήστε τις οδηγίες στον Οδηγό εκτυπώσεων.