Τετάρτη, Ιουνίου 16, 2010

Έκθεση εργογραφίας Αρχιεπισκόπου Αναστασίου

Η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κύπρου με την ευκαιρία της αναγόρευσης του Αρχιεπισκόπου Τιράνων Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας Αναστάσιου σε Επίτιμο Διδάκτορα της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών και Επιστημών της Αγωγής, εκθέτει σε ειδικό χώρο στην Κεντρική Βιβλιοθήκη (Καλλιπόλεως 75) από τις 17/6/2010 – 1/7/2010, μέρους των βιβλίων της εργογραφίας του που διαθέτει στην συλλογή της.

Ο Μακαριότατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας κ.κ. Αναστάσιος (Γιαννουλάτος του Γερασίμου), γεννήθηκε στις 4 Νοεμβρίου 1929 στον Πειραιά. Χειροτονήθηκε Διάκονος το 1960, Πρεσβύτερος το 1964, Επίσκοπος Ανδρούσης το 1972, Μητροπολίτης Ανδρούσης το 1991 και Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας το 1992. Σπούδασε θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Θρησκειολογία, Ιεραποστολική και Εθνολογία στο Πανεπιστήμιο Αμβούργου και στο Πανεπιστήμιο του Μαρβούργου (ως υπότροφος του Ιδρύματος Alexander von Humboldt). Εκπόνησε το διδακτορικό του στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Μιλά αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, λατινικά, ιταλικά, ισπανικά, σουαχίλι και αλβανικά. Δίδαξε ως Καθηγητής της Ιστορίας των Θρησκευμάτων στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών (1972-1997). Έγραψε πολλά επιστημονικά βιβλία μεταξύ των οποίων το «Ισλάμ», δεκάδες άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, και έκανε εκατοντάδες μνείες στα κείμενα του και δημοσιεύσεις στα αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, σουηδικά, φιλανδικά και αλβανικά.

Εξελέγη:
• Ομότιμος Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών
• Επίτιμο Μέλος της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας
• Αντεπιστέλλον Μέλος της Ακαδημίας Αθηνών (από 1993)

Ανακηρύχθηκε Επίτιμος Διδάκτορας:
• Θεολογικής Σχολής «Τίμιος Σταυρός» Βοστώνης
• Τμήματος Θεολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
• Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών
• Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
• Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης της Σχολής Νομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών

Τιμήθηκε (μεταξύ άλλων) με το Μεγαλόσταυρο του Τάγματος Τιμής της Ελληνικής Δημοκρατίας

Τίτλοι που συμπεριλαμβάνονται στην έκθεση από την εργογραφία του:
• Ισλάμ: θρησκειολογική επισκόπησης. Αθήναι: Εκδόσεις Πορευθέντες, 2000.
• Facing the world: Orthodox Christian essays on global concerns. Crestwood New York: St Vladimir’s Seminary Press, 2003.
• Παγκοσμιότητα και ορθοδοξία: μελετήματα ορθόδοξου προβληματισμού. Αθήνα: Ακρίτας, 2000.
• Ίχνη από την αναζήτηση του υπερβατικού: συλλογή θρησκειολογικών μελετημάτων. Αθήνα: Ακρίτας, 2004.
• Υπόμνημα προς την Ακαδημίαν Αθηνών. Αθήναι: (χ.ό), 1991.
• Μια άλλη άποψη. Αθήνα: Bond-us music, 2007.
• Μοναχοί και ιεραποστολή κατά τους 4ο και 9ο αιώνες. Αθήνα: Ακρίτας, 2008
• «Εως εσχάτου της γης» ιστορικά ιεραποστολικά μελετήματα. Αθήνα: Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος, 2009.
• Ιεραποστολή στα ίχνη του Χριστού: θεολογικές μελέτες και ομιλίες. Αθήνα: Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος, 2007.
• «Πορευθέντες…» Χαριστήριος τόμος προς τιμήν του Αρχιεπισκόπου Αλβανίας Αναστασίου (Γιαννουλάτου). Βουλγαράκης Ηλιάς, Αθήνα: Εκδόσεις Αρμός, 1997.