Δευτέρα, Οκτωβρίου 15, 2012

Περισσότερα Πανεπιστήμια στην Αφρική και στην Ευρώπη υπογράφουν την Διακήρυξη του Βερολίνου για την Ανοικτή Πρόσβαση

Επτά ακόμα πανεπιστήμια και οργανισμοί από το Καμερούν, την Αιθιοπία, την Κένυα, την Ουγκάντα, την Ουκρανία και τη Δημοκρατία της Κεντρικής Αφρικής έρχονται να προστεθούν στη λίστα των οργανισμών που έχουν υπογράψει την Διακήρυξη του Βερολίνου για την Ανοικτή Πρόσβαση στη γνώση στους τομείς των θετικών και ανθρωπιστικών επιστημών (Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities).

Το δίκτυο του EIFL, που σήμερα απαριθμεί περισσότερους από 390 συνεργαζόμενους φορείς, επιστημονικά και ερευνητικά ιδρύματα σε 60 χώρες, επεκτείνεται διαρκώς και θέτει ως προτεραιότητα να διευκολύνει τη μετάβαση σε ανοικτή πρόσβαση για τις αναπτυσσόμενες χώρες.

Περισσότερες πληροφορίες θα διαβάσετε εδώ.