Παρασκευή, Δεκεμβρίου 14, 2012

Η Σύνοδος Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων υπογράφει ψήφισμα για την Ανοικτή Πρόσβαση

H Ανοικτή Πρόσβαση υπήρξε ένα από τα κεντρικά θέματα που συζητήθηκαν στην 71η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων, που έλαβε χώρα στις 30/11 στην Πάτρα. Με ψήφισμα, η Σύνοδος Πρυτάνεων και προέδρων Δ.Ε υιοθέτησε την Αρχή της Ανοικτής Πρόσβασης στη βιβλιογραφία και υπέγραψε τη Διακήρυξη του Βερολίνου. Το ψήφισμα παροτρύνει τις Πρυτανικές Αρχές να υπογράψουν τη Διακήρυξη και τα Ιδρύματα να αναλάβουν σχετικές πρωτοβουλίες όπως η δημιουργία ιδρυματικών αποθετηρίων ανοικτής πρόσβασης και κατάθεση εργασιών σε αυτά, δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της ακαδημαϊκής κοινότητας για ζητήματα Ανοικτής Πρόσβασης, και παρότρυνση των ερευνητών για δημοσίευση σε περιοδικά Ανοικτής Πρόσβασης. Οι αποφάσεις και προτάσεις αυτές αναμένεται να επηρεάσουν τις εξελίξεις στο χώρο της Ανοικτής Πρόσβασης στη χώρα μας.