Τρίτη, Οκτωβρίου 15, 2013

Τρίτη από το τέλος η Κύπρος στις βασικές ψηφιακές δεξιότητες

Κινητήριος μοχλός της ανάπτυξης η τεχνολογία

Την τρίτη θέση από το τέλος κατέχει η Κύπρος μεταξύ των χωρών της ΕΕ στα άτομα που διαθέτουν βασικές ψηφιακές δεξιότητες, με το ποσοστό να ανέρχεται το 2012 στο 11%, σε σχέση με το 16% που αποτελεί τον ευρωπαϊκό μέσο όρο. Καλύτερες είναι οι επιδόσεις στο ποσοστό ατόμων με ενδιάμεσες και προηγμένες βασικές δεξιότητες. Όπως ανέφερε ο Γενικός Διευθυντής του Υπουργείου Ενέργειας και «Ψηφιακός Πρωταθλητής της Κύπρου» Στέλιος Χειμώνας, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία ως κινητήριο μοχλό ανάπτυξης και εκσυγχρονισμού για την επανεκκίνηση της οικονομίας, ώστε «να φέρουμε τα κάτω πάνω» μέσα σε ένα περιβάλλον σκληρού διεθνούς ανταγωνισμού. Είπε επίσης ότι, σύμφωνα με υπολογισμούς, μέχρι το 2015 θα υπάρχουν 900.000 κενές θέσεις εργασίας στον τομέα των Τεχνολογιών Πληροφοριών και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην ΕΕ, ενώ το 90% των θέσεων εργασίας μέχρι το 2015 θα απαιτούν κάποιου είδους ψηφιακές δεξιότητες. Μιλώντας σε ημερίδα για τις νέες τεχνολογίες που διοργάνωσε η Ευρωπαία Επίτροπος Ανδρούλα Βασιλείου και η Κυπριακή Ομοσπονδία Γυναικών Επιχειρηματιών Επαγγελματιών (ΚΟΓΕΕ), σε συνεργασία με την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, ο κ. Χειμώνας είπε ότι ο μοναδικός ίσως τρόπος, είναι «να μάθουμε να κάνουμε περισσότερα, με λιγότερα μέσα και με λιγότερους πόρους και να βρούμε καινοτόμες λύσεις». «Η Κύπρος επιβάλλεται να πορευθεί με γρηγορότερα βήματα προς την κατεύθυνση της ψηφιοποίησης και της χρήσης της τεχνολογίας» ανέφερε. Ως παράδειγμα έφερε τη μετατροπή του αρχείου της Κυβέρνησης σε ηλεκτρονικό, χρησιμοποιώντας τεχνολογίες υπολογιστικού σύννεφου (cloud computing), το οποίο θα μπορούσε να λειτουργήσει με μερικές δεκάδες λειτουργούς. Σήμερα, είπε, λειτουργούν περίπου 500 κυβερνητικά κτίρια τα οποία στεγάζουν τις διάφορες κυβερνητικές υπηρεσίες και η κάθε μια λειτουργεί το δικό της αρχείο. Δηλαδή απασχολούνται ορισμένες χιλιάδες υπάλληλοι. Πρόσθεσε ότι αυτός είναι και ο σωστός τρόπος μείωσης του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων, με τη χρήση της τεχνολογίας και μέσω του εκσυγχρονισμού, όχι με αφυπηρετήσεις. Συμπλήρωσε ότι αν η Κυβέρνηση μειώσει το διοικητικό φόρτο στις επιχειρήσεις, συναλλασσόμενη μαζί τους ηλεκτρονικά και απλοποιώντας τις σημερινές γραφειοκρατικές και χρονοβόρες διαδικασίες, μπορούν να προκύψουν εξοικονομήσεις για τις επιχειρήσεις της τάξης των 700 εκατ. ευρώ τον χρόνο. Έφερε ως άλλο παράδειγμα τον τομέα του τουρισμού, λέγοντας ότι ξοδεύονται τεράστια κονδύλια στην προβολή, ενώ δεν έχουν αξιοποιηθεί τα δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης. «Αυτά παρέχουν άμεση και δωρεάν προβολή του τουριστικού μας προϊόντος», είπε ο κ. Χειμώνας. Είπε ακόμη ότι δεν έχει ψηφιοποιηθεί η πλούσια πολιτιστική κληρονομιά του τόπου, που θα καταστήσει δυνατή την προβολή πτυχών του τουριστικού μας προϊόντος στους ξένους. «Το κλειδί της επιτυχίας για ανάκαμψη και βιώσιμη ανάπτυξη είναι η χρήση της τεχνολογίας» είπε, προσθέτοντας ότι δεν είναι αρκετό να επενδύσουμε μόνο στα πληροφοριακά συστήματα, αλλά το ανθρώπινο δυναμικό θα πρέπει να διαθέτει τις απαιτούμενες δεξιότητες. Ως προς τις ψηφιακές δεξιότητες, ο κ. Χειμώνας ανέφερε ότι σύμφωνα με μελέτη στην Ιταλία, άτομα με ψηλά ακαδημαϊκά προσόντα ηλικίας 50 – 64 ετών έχουν 20% περισσότερες πιθανότητες να είναι άνεργοι σε σχέση με άτομα με ψηφιακές δεξιότητες. Στην Κύπρο, είπε, το 36,3% του πληθυσμού δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ το διαδίκτυο σε σχέση με το 23% που είναι ο ευρωπαϊκός μέσος όρος. Συμπλήρωσε ότι στις 1.000 γυναίκες αποφοίτους πανεπιστημίου, μόνο 29 αποφοιτούν στον κλάδο των Τεχνολογιών Πληροφοριών και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) σε σύγκριση με 95 άνδρες, ενώ μόνο τέσσερις από αυτές θα εργαστούν στον τομέα. Ακόμη ανέφερε ότι οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις με παρουσία στο διαδίκτυο αναπτύσσονται με διπλάσιους ρυθμούς σε σχέση με τους ανταγωνιστές τους. «Για κάθε δυο θέσεις εργασίας που καταστρέφει η χρήση των ΤΠΕ, δημιουργούνται πέντε νέες θέσεις εργασίας». Εξάλλου, είπε ότι για την επίτευξη των καλύτερων δυνατών αποτελεσμάτων, θα πρέπει να αξιοποιήσουμε κατά τον βέλτιστο τρόπο όλο το δυναμικό της Κύπρου, με τις γυναίκες να συμμετέχουν στο ίδιο ποσοστό με τους άνδρες. Αναφερόμενος τέλος στο νέο θεσμό του «Ψηφιακού Πρωταθλητή», είπε ότι δημιουργήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η οποία ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου για επιτάχυνση της δημιουργίας της ενιαίας ψηφιακής αγοράς. Αποστολή του σε κάθε κράτος μέλος είναι η προώθηση της ψηφιακής στρατηγικής με έμφαση στον τομέα εργασίας, στη ψηφιακή ενσωμάτωση και στην ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων, μέσω της ενεργοποίησης όλων των σχετικών φορέων της βιομηχανίας και του κάθε πολίτη ξεχωριστά.

Πηγή: philenews